wtorek, 17 kwietnia 2012

Mleko migdałowe

Dużo osób pyta mnie o przepis na mleko migdałowe. Jest ono strukturalnie najbardziej zbliżone do mleka mamy. Może być ono świetnym zamiennikiem mleka krowiego ze względu na dużą ilość wapnia, a także spory udział białek i obecność NNKT. Może w diecie dziecka pojawić się już w od 6 ms - zaczynamy od łyżeczki, stopniowo zwiększając ilość.

Przyjęłam proporcje 10 gram migdałów na 100 ml wody
Przepis na litr mleka
Namaczamy 100 g migdałów na noc
- 100 g namoczonych migdałów
- pół płaskiej mała łyżeczka soli morskiej ( minerały)
- łyżka stołowa oleju lnianego lub rydzowego
- 2 łyżki stołowa syropu z agawy lub innego słodu ( byle nie melasy) albo 3 namoczone figi
- ok 1 l wody
Są różne wersje robienia mleka, zawsze jednak namaczamy migdały na noc, obojętnie czy są blanszowane czy też w skórkach. Najłatwiej jest je sparzyć, obrać i namoczyć na noc.

Migdały miksujemy z wodą od ich moczenia (jeśli moczymy bez skórek) i 1/3 wody mineralnej. Przecedzamy przez gęste sitko z gazą lub pieluszkę tetrową. Ja robię tak, że to co mi zostaje na gazie wrzucam ponownie do blendera i ponownie miksuje z wodą i znów na gazę i tak 2-3 razy, w ten sposób nie zostaje mi prawie nic masy i wszystko zamienia się w mleko. Dodajemy szczyptę soli, syrop i olej i mieszamy. Gotowe.
Możemy dać mniej wody wtedy będzie gęstsze.

do mleka można dodawać słonecznik, sezam, figi, suszone morele, rodzynki, orzechy - wszystko to można razem namoczyć na noc jeśli migdały są wcześniej obrane. Ja moczę ziarna i owoce osobno. Sezam mielę świeży gdyż długo moczony nabiera gorzkiego smaku

WERSJA MLEKA BOGATEGO W WAPŃ
100 g migdałów, pięć suszonych fig, łyżka stołowa sezamu

U nas mleka zbożowe i orzechowe całkowicie zastąpiły mleko modyfikowane i po ok miesiącu nie było śladu po uczuleniach oraz atopowym zapaleniu skóry z którym się borykaliśmy.

9 komentarzy:

  1. super! dziękuje za przepis ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamo Mario, bardzo ciekawy opis wykonania mleka, muszę koniecznie z niego skorzystać. Chciałabym Cię prosić o wyjaśnienie:
    1. dlaczego do mleka migdałowego nie polecasz melasy
    2. piszesz:"Migdały miksujemy z wodą od ich moczenia i 1/3 wody mineralnej (jeśli moczymy bez skórek)"; czy do moczonych ze skórką również można dodawać wody mineralnej? 3. czy jeżeli mocze ze skórką to je potem obierać czy mozna ze skórką też miksować?
    4. dlaczego dodatki moga być moczone z migdałami blanszowanymi, czy z nieblanszowanymi nie polecasz wspólnego moczenia?
    5. czy te sklepowe blanszowane migdały są warte polecenia?
    Uff, dużo tego, ale gdybyś zechciała mi odpowiedzieć będe bardzo wdzięczna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. od 1. Nie polecam melasy bo zmienia smak i już nie przypomina smaku mleka, co może czasem zrazić dzieci. Ale znajdziesz tu na blogu przepis na kakao z mleka migdałowego, melasy i karobu - te składniki świetnie współgrają a efekt końcowy jest przepyszny!!!
      ad 2. w złym miejscu postawiałam nawias - zawsze dajemy wodę mineralną, ale wodę od moczenia dajemy tylko gdy moczyliśmy migdały bez skórki
      ad3. Jeśli będziesz moczyć np słonecznik z migdałami w skórkach - to potem ta wodę wylewasz, a wraz z nią to co wypłukało się z słonecznika.
      ad4. Ja nie używam migdałów blanszowanych kupnych ponieważ jak przekroisz taki migdał to połowa jego jest już 'ugotowana' - w tej części zachodzą już zmiany w cennych kwasach nienasyconych, przechodzą w formę trans - niekorzystną pod kątem dietetycznym. Dlatego ja blanszuje sama - szybkie sparzenie domowym sposobem nie powoduje takich zmian.

      Usuń
    2. Bardzo Ci dziękuję za wszystkie wyjaśnienia - w dodotku tak błyskawicznie. A powiedz mi jeszcze proszę - czy woda po moczeniu migdałów w skórce ma jakieś szkodliwe substancje czy po prostu jest niesmaczna?

      Usuń
  3. Mamo Mario - a co sądzisz o mleczku z maku? I dodaniu go np do mleka z migdałów? Znalazłam taki przepis, że mieli się mak na drobno, zalewa wodą miesza i odcedza mleczko.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mleczko makowe jest bogatym źródłem wapnia, białka ale możemy je dodawać do potraw dzieci powyżej drugiego roku życia i raczej sporadycznie, niż jako stały element diety.

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam
    Moja córcia, niestety, ma alergię na migdały. Co w następnej kolejności poleciłabyś przerabiać na mleczka?

    OdpowiedzUsuń
  6. Czy to mleko rzeczywiscie moze pic juz polroczne dziecko? I czy moze zastapic 1 porcje modyfikowanego? Przeciez jest duzo mniej kaloryczne i jednak bardziej ubogie w skladniki odzywcze... Plus orzechy to silny alergen. Bardzo jestem ciekawa Pani opinii. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń